2034

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2034 во разни календари
Грегоријански календар2034
MMXXXIV
Ab urbe condita2787
Ерменски календар1483
ԹՎ ՌՆՁԳ
Асирски календар6784
Бахајски календар190–191
Балиски календар1955–1956
Бенгалски календар1441
Берберски календар2984
Будистички календар2578
Бурмански календар1396
Византиски календар7542–7543
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4730 или 4670
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4731 или 4671
Коптски календар1750–1751
Етиопски календар2026–2027
Еврејски календар5794–5795
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2090–2091
 - Сачка ера1955–1956
 - Кали-југа5134–5135
Холоценски календар12034
Игбоански календар1034–1035
Ирански календар1412–1413
Исламски календар1455–1456
Јапонски календарРејва 16
(令和16年)
Јавански календар1967–1968
Џуче-календар123
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4367
Мингуо-календарТајван 123
民國123年
Нанакшахи566
Тајландски сончев календар2577
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
2160 или 1779 или 1007
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2161 или 1780 или 1008
Униксно време2019686400 – 2051222399

2034 (MMXXXIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2034 година од новата ера, 34. од третиот милениум, 34. од XXI век и петта од 2030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7542 и 7543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5794 и 5795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2787.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2034 година се протега во 4670 и 4671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4730 и 4731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2577. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1455 и 1456 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 2034 на Ризницата ?