2030-ти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милениум: 3 милениум
Векови: 20 век21 век22 век
Децении: 2000-ти 2010-ти 2020-ти2030-ти2040-ти 2050-ти 2060-ти
Години: 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039

2030-тите се деценија која ќе започне на 1 јануари 2030 г. и ќе заврши на 31 декември 2039 г. Ова е четвртата деценија на XI век и III милениум.

Предвидувања и познати настани[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Total Midyear Population for the World: 1950-2050“. Опписна служба на САД. 15 декември 2008. http://www.census.gov/ipc/www/idb/worldpopgraph.php. посет. 30 март 2009 г.  (англиски)
  2. Todd, Emmanuel (2003). After the Empire: The Breakdown of the American Order. New York: Columbia University Press. ISBN 023113102X.