2036

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2036 г.  во други календари
Грегоријански календар 2036
MMXXXVI
Ab urbe condita 2789
Асирски календар 6786
Бахајски календар 192–193
Бенгалски календар 1443
Берберски календар 2986
Будистички календар 2580
Бурмански календар 1398
Византиски календар 7544–7545
Еврејски календар 5796–5797
Ерменски календар 1485
ԹՎ ՌՆՁԵ
Етиопски календар 2028-2029
Игбоански календар 1036–1037
Ирански календар 1414–1415
Исламски календар 1457–1458
Јапонски календар Хеисеи 48
(48年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4672/4732)
— до —
丙辰年月日
(4673/4733)
Коптски календар 1752–1753
Корејски календар 4369
Календар Мингуо Република Кина 125
民國125年
Селевкидски календар 2347–2348
Тајландски сончев календар 2579
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2092–2093
 - Шака самват 1958–1959
 - Кали југа 5137–5138
Француски револуционерен календар CCXLIVCCXLV
244–245
Холоценски календар 12036
Џуче-календар 125

2036 (MMXXXVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2036. година од новата ера, 36. од третиот милениум, 36. од 21 век и седма од 2030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7544 и 7545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5796 и 5797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2789.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2036. година се протега во 4672 и 4673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4732 и 4733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2579. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1457 и 1458 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...