2082

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2082 г.  во други календари
Грегоријански календар 2082
MMLXXXII
Ab urbe condita 2835
Асирски календар 6832
Бахајски календар 238–239
Бенгалски календар 1489
Берберски календар 3032
Будистички календар 2626
Бурмански календар 1444
Византиски календар 7590–7591
Еврејски календар 5842–5843
Ерменски календар 1531
ԹՎ ՌՇԼԱ
Етиопски календар 2074-2075
Игбоански календар 1082–1083
Ирански календар 1460–1461
Исламски календар 1505–1506
Јапонски календар Хеисеи 94
(94年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛丑年
(4718/4778)
— до —
壬寅年
(4719/4779)
Коптски календар 1798–1799
Корејски календар 4415
Календар Мингуо Република Кина 171
民國171年
Селевкидски календар 2393–2394
Тајландски сончев календар 2625
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2138–2139
 - Шака самват 2004–2005
 - Кали југа 5183–5184
Француски револуционерен календар CCXCCCXCI
290–291
Холоценски календар 12082
Џуче-календар 171

2082 (MMLXXXII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2082. година од новата ера, 82. од третиот милениум, 82. од 21 век и трета од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7590 и 7591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5842 и 5843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2082. година се протега во 4718 и 4719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4778 и 4779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1505 и 1506 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...