2041

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2041 г.  во други календари
Грегоријански календар 2041
MMXLI
Ab urbe condita 2794
Асирски календар 6791
Бахајски календар 197–198
Бенгалски календар 1448
Берберски календар 2991
Будистички календар 2585
Бурмански календар 1403
Византиски календар 7549–7550
Еврејски календар 5801–5802
Ерменски календар 1490
ԹՎ ՌՆՂ
Етиопски календар 2033-2034
Игбоански календар 1041–1042
Ирански календар 1419–1420
Исламски календар 1462–1464
Јапонски календар Хеисеи 53
(53年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚申年月日
(4677/4737)
— до —
辛酉年月日
(4678/4738)
Коптски календар 1757–1758
Корејски календар 4374
Календар Мингуо Република Кина 130
民國130年
Селевкидски календар 2352–2353
Тајландски сончев календар 2584
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2097–2098
 - Шака самват 1963–1964
 - Кали југа 5142–5143
Француски револуционерен календар CCXLIXCCL
249–250
Холоценски календар 12041
Џуче-календар 130

2041 (MMXLI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2041. година од новата ера, 41. од третиот милениум, 41. од 21 век и втора од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7549 и 7550 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6791 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5801 и 5802 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2794.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2041. година се протега во 4677 и 4678, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4737 и 4738 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2584. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1462 и 1464 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...