2068

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2068 г.  во други календари
Грегоријански календар 2068
MMLXVIII
Ab urbe condita 2821
Асирски календар 6818
Бахајски календар 224–225
Бенгалски календар 1475
Берберски календар 3018
Будистички календар 2612
Бурмански календар 1430
Византиски календар 7576–7577
Еврејски календар 5828–5829
Ерменски календар 1517
ԹՎ ՌՇԺԷ
Етиопски календар 2060-2061
Игбоански календар 1068–1069
Ирански календар 1446–1447
Исламски календар 1490–1491
Јапонски календар Хеисеи 80
(80年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁亥年
(4704/4764)
— до —
戊子年
(4705/4765)
Коптски календар 1784–1785
Корејски календар 4401
Календар Мингуо Република Кина 157
民國157年
Селевкидски календар 2379–2380
Тајландски сончев календар 2611
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2124–2125
 - Шака самват 1990–1991
 - Кали југа 5169–5170
Француски револуционерен календар CCLXXVICCLXXVII
276–277
Холоценски календар 12068
Џуче-календар 157

2068 (MMLXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2068. година од новата ера, 68. од третиот милениум, 68. од 21 век и деветта од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7576 и 7577 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6818 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5828 и 5829 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2821.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2068. година се протега во 4704 и 4705, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4764 и 4765 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2611. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1490 и 1491 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...