2074

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2074 г.  во други календари
Грегоријански календар 2074
MMLXXIV
Ab urbe condita 2827
Асирски календар 6824
Бахајски календар 230–231
Бенгалски календар 1481
Берберски календар 3024
Будистички календар 2618
Бурмански календар 1436
Византиски календар 7582–7583
Еврејски календар 5834–5835
Ерменски календар 1523
ԹՎ ՌՇԻԳ
Етиопски календар 2066-2067
Игбоански календар 1074–1075
Ирански календар 1452–1453
Исламски календар 1497–1498
Јапонски календар Хеисеи 86
(86年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸巳年
(4710/4770)
— до —
甲午年
(4711/4771)
Коптски календар 1790–1791
Корејски календар 4407
Календар Мингуо Република Кина 163
民國163年
Селевкидски календар 2385–2386
Тајландски сончев календар 2617
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2130–2131
 - Шака самват 1996–1997
 - Кали југа 5175–5176
Француски револуционерен календар CCLXXXIICCLXXXIII
282–283
Холоценски календар 12074
Џуче-календар 163

2074 (MMLXXIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2074. година од новата ера, 74. од третиот милениум, 74. од 21 век и петта од 2070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7582 и 7583 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6824 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5834 и 5835 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2827.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2074. година се протега во 4710 и 4711, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4770 и 4771 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2617. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1497 и 1498 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...