Прејди на содржината

2097

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2097 во разни календари
Грегоријански календар2097
MMXCVII
Ab urbe condita2850
Ерменски календар1546
ԹՎ ՌՇԽԶ
Асирски календар6847
Бахајски календар253–254
Балиски календар2018–2019
Бенгалски календар1504
Берберски календар3047
Будистички календар2641
Бурмански календар1459
Византиски календар7605–7606
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4793 или 4733
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4794 или 4734
Коптски календар1813–1814
Етиопски календар2089–2090
Еврејски календар5857–5858
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2153–2154
 - Сачка ера2018–2019
 - Кали-југа5197–5198
Холоценски календар12097
Игбоански календар1097–1098
Ирански календар1475–1476
Исламски календар1520–1521
Јапонски календарРејва 79
(令和79年)
Јавански календар2032–2033
Џуче-календар186
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4430
Мингуо-календарТајван 186
民國186年
Нанакшахи629
Тајландски сончев календар2640
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
2223 или 1842 или 1070
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
2224 или 1843 или 1071
Униксно време4007836800 – 4039372799

2097 (MMXCVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2097 година од новата ера, 97. од третиот милениум, 97. од XXI век и осма од 2090-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7605 и 7606 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6847 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5857 и 5858 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2850.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2097 година се протега во 4733 и 4734, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4793 и 4794 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2640. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1520 и 1521 исламска година.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...