2088

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2088 г.  во други календари
Грегоријански календар 2088
MMLXXXVIII
Ab urbe condita 2841
Асирски календар 6838
Бахајски календар 244–245
Бенгалски календар 1495
Берберски календар 3038
Будистички календар 2632
Бурмански календар 1450
Византиски календар 7596–7597
Еврејски календар 5848–5849
Ерменски календар 1537
ԹՎ ՌՇԼԷ
Етиопски календар 2080-2081
Игбоански календар 1088–1089
Ирански календар 1466–1467
Исламски календар 1511–1512
Јапонски календар Хеисеи 100
(100年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁未年
(4724/4784)
— до —
戊申年
(4725/4785)
Коптски календар 1804–1805
Корејски календар 4421
Календар Мингуо Република Кина 177
民國177年
Селевкидски календар 2399–2400
Тајландски сончев календар 2631
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2144–2145
 - Шака самват 2010–2011
 - Кали југа 5189–5190
Француски револуционерен календар CCXCVICCXCVII
296–297
Холоценски календар 12088
Џуче-календар 177

2088 (MMLXXXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2088. година од новата ера, 88. од третиот милениум, 88. од 21 век и деветта од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7596 и 7597 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6838 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5848 и 5849 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2841.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2088. година се протега во 4724 и 4725, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4784 и 4785 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2631. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1511 и 1512 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...