2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2021 г.  во други календари
Грегоријански календар 2021
MMXXI
Ab urbe condita 2774
Асирски календар 6771
Бахајски календар 177–178
Бенгалски календар 1428
Берберски календар 2971
Будистички календар 2565
Бурмански календар 1383
Византиски календар 7529–7530
Еврејски календар 5781–5782
Ерменски календар 1470
ԹՎ ՌՆՀ
Етиопски календар 2013-2014
Игбоански календар 1021–1022
Ирански календар 1399–1400
Исламски календар 1442–1443
Јапонски календар Хеисеи 33
(33年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚子年月日
(4657/4717)
— до —
辛丑年月日
(4658/4718)
Коптски календар 1737–1738
Корејски календар 4354
Календар Мингуо Република Кина 110
民國110年
Селевкидски календар 2332–2333
Тајландски сончев календар 2564
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2077–2078
 - Шака самват 1943–1944
 - Кали југа 5122–5123
Француски револуционерен календар CCXXIXCCXXX
229–230
Холоценски календар 12021
Џуче-календар 110

2021 (MMXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2021. година од новата ера, 21. од третиот милениум, 21. од 21 век и втора од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7529 и 7530 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6771 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5781 и 5782 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2774.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2021. година се протега во 4657 и 4658, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4717 и 4718 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2564. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1442 и 1443 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...