Прејди на содржината

2062

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2062 во разни календари
Грегоријански календар2062
MMLXII
Ab urbe condita2815
Ерменски календар1511
ԹՎ ՌՇԺԱ
Асирски календар6812
Бахајски календар218–219
Балиски календар1983–1984
Бенгалски календар1469
Берберски календар3012
Будистички календар2606
Бурмански календар1424
Византиски календар7570–7571
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4758 или 4698
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4759 или 4699
Коптски календар1778–1779
Етиопски календар2054–2055
Еврејски календар5822–5823
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2118–2119
 - Сачка ера1983–1984
 - Кали-југа5162–5163
Холоценски календар12062
Игбоански календар1062–1063
Ирански календар1440–1441
Исламски календар1484–1485
Јапонски календарРејва 44
(令和44年)
Јавански календар1996–1997
Џуче-календар151
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4395
Мингуо-календарТајван 151
民國151年
Нанакшахи594
Тајландски сончев календар2605
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
2188 или 1807 или 1035
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
2189 или 1808 или 1036
Униксно време2903299200 – 2934835199

2062 (MMLXII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2062 година од новата ера, 62. од третиот милениум, 62. од XXI век и трета од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7570 и 7571 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6812 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5822 и 5823 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2815.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2062 година се протега во 4698 и 4699, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4758 и 4759 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2605. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1484 и 1485 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...