2055

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2055 г.  во други календари
Грегоријански календар 2055
MMLV
Ab urbe condita 2808
Асирски календар 6805
Бахајски календар 211–212
Бенгалски календар 1462
Берберски календар 3005
Будистички календар 2599
Бурмански календар 1417
Византиски календар 7563–7564
Еврејски календар 5815–5816
Ерменски календар 1504
ԹՎ ՌՇԴ
Етиопски календар 2047-2048
Игбоански календар 1055–1056
Ирански календар 1433–1434
Исламски календар 1477–1478
Јапонски календар Хеисеи 67
(67年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲戌年
(4691/4751)
— до —
乙亥年
(4692/4752)
Коптски календар 1771–1772
Корејски календар 4388
Календар Мингуо Република Кина 144
民國144年
Селевкидски календар 2366–2367
Тајландски сончев календар 2598
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2111–2112
 - Шака самват 1977–1978
 - Кали југа 5156–5157
Француски револуционерен календар CCLXIIICCLXIV
263–264
Холоценски календар 12055
Џуче-календар 144

2055 (MMLV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2055. година од новата ера, 55. од третиот милениум, 55. од 21 век и шеста од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7563 и 7564 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6805 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5815 и 5816 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2808.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2055. година се протега во 4691 и 4692, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4751 и 4752 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2598. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1477 и 1478 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...