2051

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2051 г.  во други календари
Грегоријански календар 2051
MMLI
Ab urbe condita 2804
Асирски календар 6801
Бахајски календар 207–208
Бенгалски календар 1458
Берберски календар 3001
Будистички календар 2595
Бурмански календар 1413
Византиски календар 7559–7560
Еврејски календар 5811–5812
Ерменски календар 1500
ԹՎ ՌՇ
Етиопски календар 2043-2044
Игбоански календар 1051–1052
Ирански календар 1429–1430
Исламски календар 1473–1474
Јапонски календар Хеисеи 63
(63年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚午年
(4687/4747)
— до —
辛未年
(4688/4748)
Коптски календар 1767–1768
Корејски календар 4384
Календар Мингуо Република Кина 140
民國140年
Селевкидски календар 2362–2363
Тајландски сончев календар 2594
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2107–2108
 - Шака самват 1973–1974
 - Кали југа 5152–5153
Француски револуционерен календар CCLIXCCLX
259–260
Холоценски календар 12051
Џуче-календар 140

2051 (MMLI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2051. година од новата ера, 51. од третиот милениум, 51. од 21 век и втора од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7559 и 7560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5811 и 5812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2051. година се протега во 4687 и 4688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4747 и 4748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1473 и 1474 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...