2069

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2069 г.  во други календари
Грегоријански календар 2069
MMLXIX
Ab urbe condita 2822
Асирски календар 6819
Бахајски календар 225–226
Бенгалски календар 1476
Берберски календар 3019
Будистички календар 2613
Бурмански календар 1431
Византиски календар 7577–7578
Еврејски календар 5829–5830
Ерменски календар 1518
ԹՎ ՌՇԺԸ
Етиопски календар 2061-2062
Игбоански календар 1069–1070
Ирански календар 1447–1448
Исламски календар 1491–1492
Јапонски календар Хеисеи 81
(81年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊子年
(4705/4765)
— до —
己丑年
(4706/4766)
Коптски календар 1785–1786
Корејски календар 4402
Календар Мингуо Република Кина 158
民國158年
Селевкидски календар 2380–2381
Тајландски сончев календар 2612
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2125–2126
 - Шака самват 1991–1992
 - Кали југа 5170–5171
Француски револуционерен календар CCLXXVIICCLXXVIII
277–278
Холоценски календар 12069
Џуче-календар 158

2069 (MMLXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2069. година од новата ера, 69. од третиот милениум, 69. од 21 век и последна од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7577 и 7578 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6819 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5829 и 5830 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2822.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2069. година се протега во 4705 и 4706, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4765 и 4766 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2612. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1491 и 1492 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...