2089

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2089 во разни календари
Грегоријански календар2089
MMLXXXIX
Ab urbe condita2842
Ерменски календар1538
ԹՎ ՌՇԼԸ
Асирски календар6839
Бахајски календар245–246
Балиски календар2010–2011
Бенгалски календар1496
Берберски календар3039
Будистички календар2633
Бурмански календар1451
Византиски календар7597–7598
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4785 или 4725
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4786 или 4726
Коптски календар1805–1806
Етиопски календар2081–2082
Еврејски календар5849–5850
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2145–2146
 - Сачка ера2010–2011
 - Кали-југа5189–5190
Холоценски календар12089
Игбоански календар1089–1090
Ирански календар1467–1468
Исламски календар1512–1513
Јапонски календарРејва 71
(令和71年)
Јавански календар2024–2025
Џуче-календар178
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4422
Мингуо-календарТајван 178
民國178年
Нанакшахи621
Тајландски сончев календар2632
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2215 или 1834 или 1062
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
2216 или 1835 или 1063
Униксно време3755376000 – 3786911999

2089 (MMLXXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2089 година од новата ера, 89. од третиот милениум, 89. од XXI век и последна од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7597 и 7598 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6839 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5849 и 5850 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2842.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2089 година се протега во 4725 и 4726, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4785 и 4786 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2632. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1512 и 1513 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...