2081

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2081 во разни календари
Грегоријански календар2081
MMLXXXI
Ab urbe condita2834
Ерменски календар1530
ԹՎ ՌՇԼ
Асирски календар6831
Бахајски календар237–238
Балиски календар2002–2003
Бенгалски календар1488
Берберски календар3031
Будистички календар2625
Бурмански календар1443
Византиски календар7589–7590
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4777 или 4717
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4778 или 4718
Коптски календар1797–1798
Етиопски календар2073–2074
Еврејски календар5841–5842
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2137–2138
 - Сачка ера2002–2003
 - Кали-југа5181–5182
Холоценски календар12081
Игбоански календар1081–1082
Ирански календар1459–1460
Исламски календар1504–1505
Јапонски календарРејва 63
(令和63年)
Јавански календар2016–2017
Џуче-календар170
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4414
Мингуо-календарТајван 170
民國170年
Нанакшахи613
Тајландски сончев календар2624
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2207 или 1826 или 1054
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
2208 или 1827 или 1055
Униксно време3502915200 – 3534451199

2081 (MMLXXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2081 година од новата ера, 81. од третиот милениум, 81. од XXI век и втора од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7589 и 7590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5841 и 5842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2834.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2081 година се протега во 4717 и 4718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4777 и 4778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2624. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1504 и 1505 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...