Прејди на содржината

2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2019 во разни календари
Грегоријански календар2019
MMXIX
Ab urbe condita2772
Ерменски календар1468
ԹՎ ՌՆԿԸ
Асирски календар6769
Бахајски календар175–176
Балиски календар1940–1941
Бенгалски календар1426
Берберски календар2969
Будистички календар2563
Бурмански календар1381
Византиски календар7527–7528
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4715 или 4655
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4716 или 4656
Коптски календар1735–1736
Етиопски календар2011–2012
Еврејски календар5779–5780
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2075–2076
 - Сачка ера1940–1941
 - Кали-југа5119–5120
Холоценски календар12019
Игбоански календар1019–1020
Ирански календар1397–1398
Исламски календар1440–1441
Јапонски календарХејсеј 31 / Рејва 1
(令和元年)
Јавански календар1952–1953
Џуче-календар108
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4352
Мингуо-календарТајван 108
民國108年
Нанакшахи551
Тајландски сончев календар2562
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
2145 или 1764 или 992
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
2146 или 1765 или 993
Униксно време1546300800 – 1577836799

2019 (MMXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2019 година од новата ера, 19. од третиот милениум, 19. од XXI век и последна од 2010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7527 и 7528 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6769 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5779 и 5780 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2772.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2019 година се протега во 4655 и 4656, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4715 и 4716 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2562. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1440 и 1441 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 2019 на Ризницата ?