2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2018 во разни календари
Грегоријански календар2018
MMXVIII
Ab urbe condita2771
Ерменски календар1467
ԹՎ ՌՆԿԷ
Асирски календар6768
Бахајски календар174–175
Балиски календар1939–1940
Бенгалски календар1425
Берберски календар2968
Будистички календар2562
Бурмански календар1380
Византиски календар7526–7527
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4714 или 4654
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4715 или 4655
Коптски календар1734–1735
Етиопски календар2010–2011
Еврејски календар5778–5779
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2074–2075
 - Сачка ера1939–1940
 - Кали-југа5118–5119
Холоценски календар12018
Игбоански календар1018–1019
Ирански календар1396–1397
Исламски календар1439–1440
Јапонски календарХејсеј 30
(平成30年)
Јавански календар1951–1952
Џуче-календар107
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4351
Мингуо-календарТајван 107
民國107年
Нанакшахи550
Тајландски сончев календар2561
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
2144 или 1763 или 991
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
2145 или 1764 или 992
Униксно време1514764800 – 1546300799

2018 (MMXVIII) — година. Според грегоријанскиот календар, таа е 2018 година од новата ера, 18. од третиот милениум, 18. од XXI век и деветта од 2010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7526 и 7527 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6768 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5778 и 5779 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2771.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2018 година се протега во 4654 и 4655, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4714 и 4715 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2561. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1439 и 1440 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ... 25 август - Ванчо Петрушевски - македонски глумец

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 2018 на Ризницата ?