2060

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2060 во разни календари
Грегоријански календар2060
MMLX
Ab urbe condita2813
Ерменски календар1509
ԹՎ ՌՇԹ
Асирски календар6810
Бахајски календар216–217
Балиски календар1981–1982
Бенгалски календар1467
Берберски календар3010
Будистички календар2604
Бурмански календар1422
Византиски календар7568–7569
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4756 или 4696
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4757 или 4697
Коптски календар1776–1777
Етиопски календар2052–2053
Еврејски календар5820–5821
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2116–2117
 - Сачка ера1981–1982
 - Кали-југа5160–5161
Холоценски календар12060
Игбоански календар1060–1061
Ирански календар1438–1439
Исламски календар1482–1483
Јапонски календарРејва 42
(令和42年)
Јавански календар1994–1995
Џуче-календар149
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4393
Мингуо-календарТајван 149
民國149年
Нанакшахи592
Тајландски сончев календар2603
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
2186 или 1805 или 1033
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
2187 или 1806 или 1034
Униксно време2840140800 – 2871763199

2060 (MMLX) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2060 година од новата ера, 60. од третиот милениум, 60. од XXI век и прва од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7568 и 7569 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6810 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5820 и 5821 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2813.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2060 година се протега во 4696 и 4697, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4756 и 4757 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2603. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1482 и 1483 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...