2027

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2027 г.  во други календари
Грегоријански календар 2027
MMXXVII
Ab urbe condita 2780
Асирски календар 6777
Бахајски календар 183–184
Бенгалски календар 1434
Берберски календар 2977
Будистички календар 2571
Бурмански календар 1389
Византиски календар 7535–7536
Еврејски календар 5787–5788
Ерменски календар 1476
ԹՎ ՌՆՀԶ
Етиопски календар 2019-2020
Игбоански календар 1027–1028
Ирански календар 1405–1406
Исламски календар 1448–1449
Јапонски календар Хеисеи 39
(39年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4663/4723)
— до —
丁未年月日
(4664/4724)
Коптски календар 1743–1744
Корејски календар 4360
Календар Мингуо Република Кина 116
民國116年
Селевкидски календар 2338–2339
Тајландски сончев календар 2570
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2083–2084
 - Шака самват 1949–1950
 - Кали југа 5128–5129
Француски револуционерен календар CCXXXVCCXXXVI
235–236
Холоценски календар 12027
Џуче-календар 116

2027 (MMXXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2027. година од новата ера, 27. од третиот милениум, 27. од 21 век и осма од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7535 и 7536 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6777 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5787 и 5788 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2780.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2027. година се протега во 4663 и 4664, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4723 и 4724 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2570. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1448 и 1449 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...