2044

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2044 г.  во други календари
Грегоријански календар 2044
MMXLIV
Ab urbe condita 2797
Асирски календар 6794
Бахајски календар 200–201
Бенгалски календар 1451
Берберски календар 2994
Будистички календар 2588
Бурмански календар 1406
Византиски календар 7552–7553
Еврејски календар 5804–5805
Ерменски календар 1493
ԹՎ ՌՆՂԳ
Етиопски календар 2036-2037
Игбоански календар 1044–1045
Ирански календар 1422–1423
Исламски календар 1466–1467
Јапонски календар Хеисеи 56
(56年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸亥年月日
(4680/4740)
— до —
甲子年
(4681/4741)
Коптски календар 1760–1761
Корејски календар 4377
Календар Мингуо Република Кина 133
民國133年
Селевкидски календар 2355–2356
Тајландски сончев календар 2587
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2100–2101
 - Шака самват 1966–1967
 - Кали југа 5145–5146
Француски револуционерен календар CCLIICCLIII
252–253
Холоценски календар 12044
Џуче-календар 133

2044 (MMXLIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2044. година од новата ера, 44. од третиот милениум, 44. од 21 век и петта од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7552 и 7553 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6794 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5804 и 5805 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2797.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2044. година се протега во 4680 и 4681, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4740 и 4741 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2587. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1466 и 1467 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...