2032

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2032 г.  во други календари
Грегоријански календар 2032
MMXXXII
Ab urbe condita 2785
Асирски календар 6782
Бахајски календар 188–189
Бенгалски календар 1439
Берберски календар 2982
Будистички календар 2576
Бурмански календар 1394
Византиски календар 7540–7541
Еврејски календар 5792–5793
Ерменски календар 1481
ԹՎ ՌՆՁԱ
Етиопски календар 2024-2025
Игбоански календар 1032–1033
Ирански календар 1410–1411
Исламски календар 1453–1454
Јапонски календар Хеисеи 44
(44年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4668/4728)
— до —
壬子年月日
(4669/4729)
Коптски календар 1748–1749
Корејски календар 4365
Календар Мингуо Република Кина 121
民國121年
Селевкидски календар 2343–2344
Тајландски сончев календар 2575
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2088–2089
 - Шака самват 1954–1955
 - Кали југа 5133–5134
Француски револуционерен календар CCXLCCXLI
240–241
Холоценски календар 12032
Џуче-календар 121

2032 (MMXXXII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2032. година од новата ера, 32. од третиот милениум, 32. од 21 век и трета од 2030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7540 и 7541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5792 и 5793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2785.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2032. година се протега во 4668 и 4669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4728 и 4729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2575. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1453 и 1454 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...