2061

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2061 г.  во други календари
Грегоријански календар 2061
MMLXI
Ab urbe condita 2814
Асирски календар 6811
Бахајски календар 217–218
Бенгалски календар 1468
Берберски календар 3011
Будистички календар 2605
Бурмански календар 1423
Византиски календар 7569–7570
Еврејски календар 5821–5822
Ерменски календар 1510
ԹՎ ՌՇԺ
Етиопски календар 2053-2054
Игбоански календар 1061–1062
Ирански календар 1439–1440
Исламски календар 1483–1484
Јапонски календар Хеисеи 73
(73年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚辰年
(4697/4757)
— до —
辛巳年
(4698/4758)
Коптски календар 1777–1778
Корејски календар 4394
Календар Мингуо Република Кина 150
民國150年
Селевкидски календар 2372–2373
Тајландски сончев календар 2604
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2117–2118
 - Шака самват 1983–1984
 - Кали југа 5162–5163
Француски револуционерен календар CCLXIXCCLXX
269–270
Холоценски календар 12061
Џуче-календар 150

2061 (MMLXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2061. година од новата ера, 61. од третиот милениум, 61. од 21 век и втора од 2060-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7569 и 7570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5821 и 5822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2061. година се протега во 4697 и 4698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4757 и 4758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1483 и 1484 исламска година.

Настани[edit | edit source]

  • ...

Личности[edit | edit source]

  • ...

Откритија[edit | edit source]

  • ...