2028

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2028 г.  во други календари
Грегоријански календар 2028
MMXXVIII
Ab urbe condita 2781
Асирски календар 6778
Бахајски календар 184–185
Бенгалски календар 1435
Берберски календар 2978
Будистички календар 2572
Бурмански календар 1390
Византиски календар 7536–7537
Еврејски календар 5788–5789
Ерменски календар 1477
ԹՎ ՌՆՀԷ
Етиопски календар 2020-2021
Игбоански календар 1028–1029
Ирански календар 1406–1407
Исламски календар 1449–1450
Јапонски календар Хеисеи 40
(40年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁未年月日
(4664/4724)
— до —
戊申年月日
(4665/4725)
Коптски календар 1744–1745
Корејски календар 4361
Календар Мингуо Република Кина 117
民國117年
Селевкидски календар 2339–2340
Тајландски сончев календар 2571
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2084–2085
 - Шака самват 1950–1951
 - Кали југа 5129–5130
Француски револуционерен календар CCXXXVICCXXXVII
236–237
Холоценски календар 12028
Џуче-календар 117

2028 (MMXXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2028. година од новата ера, 28. од третиот милениум, 28. од 21 век и деветта од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7536 и 7537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5788 и 5789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2781.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2028. година се протега во 4664 и 4665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4724 и 4725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2571. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1449 и 1450 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...