2093

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2093 г.  во други календари
Грегоријански календар 2093
MMXCIII
Ab urbe condita 2846
Асирски календар 6843
Бахајски календар 249–250
Бенгалски календар 1500
Берберски календар 3043
Будистички календар 2637
Бурмански календар 1455
Византиски календар 7601–7602
Еврејски календар 5853–5854
Ерменски календар 1542
ԹՎ ՌՇԽԲ
Етиопски календар 2085-2086
Игбоански календар 1093–1094
Ирански календар 1471–1472
Исламски календар 1516–1517
Јапонски календар Хеисеи 105
(105年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬子年
(4729/4789)
— до —
癸丑年
(4730/4790)
Коптски календар 1809–1810
Корејски календар 4426
Календар Мингуо Република Кина 182
民國182年
Селевкидски календар 2404–2405
Тајландски сончев календар 2636
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2149–2150
 - Шака самват 2015–2016
 - Кали југа 5194–5195
Француски револуционерен календар CCCICCCII
301–302
Холоценски календар 12093
Џуче-календар 182

2093 (MMXCIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2093. година од новата ера, 93. од третиот милениум, 93. од 21 век и четвртта од 2090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7601 и 7602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5853 и 5854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2846.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2093. година се протега во 4729 и 4730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4789 и 4790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2636. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1516 и 1517 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...