2095

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2095 г.  во други календари
Грегоријански календар 2095
MMXCV
Ab urbe condita 2848
Асирски календар 6845
Бахајски календар 251–252
Бенгалски календар 1502
Берберски календар 3045
Будистички календар 2639
Бурмански календар 1457
Византиски календар 7603–7604
Еврејски календар 5855–5856
Ерменски календар 1544
ԹՎ ՌՇԽԴ
Етиопски календар 2087-2088
Игбоански календар 1095–1096
Ирански календар 1473–1474
Исламски календар 1518–1519
Јапонски календар Хеисеи 107
(107年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲寅年
(4731/4791)
— до —
乙卯年
(4732/4792)
Коптски календар 1811–1812
Корејски календар 4428
Календар Мингуо Република Кина 184
民國184年
Селевкидски календар 2406–2407
Тајландски сончев календар 2638
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2151–2152
 - Шака самват 2017–2018
 - Кали југа 5196–5197
Француски револуционерен календар CCCIIICCCIV
303–304
Холоценски календар 12095
Џуче-календар 184

2095 (MMXCV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2095. година од новата ера, 95. од третиот милениум, 95. од 21 век и шеста од 2090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7603 и 7604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5855 и 5856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2848.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2095. година се протега во 4731 и 4732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4791 и 4792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2638. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1518 и 1519 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...