Прејди на содржината

2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2003 во разни календари
Грегоријански календар2003
MMIII
Ab urbe condita2756
Ерменски календар1452
ԹՎ ՌՆԾԲ
Асирски календар6753
Бахајски календар159–160
Балиски календар1924–1925
Бенгалски календар1410
Берберски календар2953
Будистички календар2547
Бурмански календар1365
Византиски календар7511–7512
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4699 или 4639
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4700 или 4640
Коптски календар1719–1720
Етиопски календар1995–1996
Еврејски календар5763–5764
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2059–2060
 - Сачка ера1924–1925
 - Кали-југа5103–5104
Холоценски календар12003
Игбоански календар1003–1004
Ирански календар1381–1382
Исламски календар1423–1424
Јапонски календарХејсеј 15
(平成15年)
Јавански календар1935–1936
Џуче-календар92
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4336
Мингуо-календарТајван 92
民國92年
Нанакшахи535
Тајландски сончев календар2546
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
2129 или 1748 или 976
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
2130 или 1749 или 977
Униксно време1041379200 – 1072915199

2003 (MMIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 2003 година од новата ера, 3. од третиот милениум, 3. од XXI век и четвртта од 2000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7511 и 7512 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6753 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5763 и 5764 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2756.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2003 година се протега во 4639 и 4640, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4699 и 4700 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2546. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1423 и 1424 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]