Бери Вајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бери Вајт
Barry White, Bestanddeelnr 927-0098.jpg
Основни податоци
Родено имеБаренс Еуген Картер
Роден(а)12 септември 1944
Галвстоун, Тексас
Умрел(а)4 јули 2003
Лос Анџелес, Калифорнија
Жанр(ови)Соул
Фанк
Диско
Занимање/њаТекстописец
Инструмент(и)Пијано
Пејач
Години активност1972–2001
Прод. куќа/ќи
Uni/MCA Records
20th Century Records
Casablanca/PolyGram Records
Mercury/PolyGram Records
A&M/PolyGram Records
Private Music/BMG Records
Eagle Records
Сродни групиLove Unlimited
The Love Unlimited Orchestra
Isaac Hayes
Gerald LeVert

Бери Вајт (англиски: Barry White, роден како Barrence Eugene Carter) бил американски текстописец и музички продуцент.

Поголем број на Греми награди биле доделени на Бери Вајт поради неговиот глас и романтичната слика што ја појаснува со истиот и неговиот најголем успех бил во 1970-те оркестарот Лав Ултимејтед. Со тој оркестар Бери Вајт создал поголем број на соул, блус и диско песни. Тој се стекнал со поголем број златни и платински плочи со над 100 милиони продадени копии[1].

Негови најголеми хитови се Never Never Gonna Give You Up и Can't Get Enough of You Baby.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]