Прејди на содржината

2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2007 во разни календари
Грегоријански календар2007
MMVII
Ab urbe condita2760
Ерменски календар1456
ԹՎ ՌՆԾԶ
Асирски календар6757
Бахајски календар163–164
Балиски календар1928–1929
Бенгалски календар1414
Берберски календар2957
Будистички календар2551
Бурмански календар1369
Византиски календар7515–7516
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4703 или 4643
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4704 или 4644
Коптски календар1723–1724
Етиопски календар1999–2000
Еврејски календар5767–5768
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2063–2064
 - Сачка ера1928–1929
 - Кали-југа5107–5108
Холоценски календар12007
Игбоански календар1007–1008
Ирански календар1385–1386
Исламски календар1427–1428
Јапонски календарХејсеј 19
(平成19年)
Јавански календар1939–1940
Џуче-календар96
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4340
Мингуо-календарТајван 96
民國96年
Нанакшахи539
Тајландски сончев календар2550
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
2133 или 1752 или 980
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
2134 или 1753 или 981
Униксно време1167609600 – 1199145599

2007 (MMVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 2007 година од новата ера, 7. од третиот милениум, 7. од XXI век и осма од 2000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7515 и 7516 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6757 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5767 и 5768 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2760.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2007 година се протега во 4643 и 4644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4703 и 4704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1427 и 1428 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]