Жан Бодријар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жан Бодријар (29 јули 1929 Ремс, Франција - 6 март 2007) е француски социолог и филозоф. Неговото дело се поврзува со постмодернизмот и пост-структурализмот.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Симулакрум и симулација
 • Заведување
 • Заборавете го Фуко
 • Фрагменти
 • Лозинки
 • Илузијата на крајот
 • Заливската војна не се случи
 • Америка
 • Духот на тероризмот
 • Симулации
 • Системот на објекти
 • Екстазата на комуникацијата
 • Невозможна размена
 • Потрошувачото општество: митови и структури
 • Во сенката на тивките мнозинства
 • Единствените објекти на архитектурата
 • Совршеното злосторство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]