1929

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1929 г.  во други календари
Грегоријански календар 1929
MCMXXIX
Ab urbe condita 2682
Асирски календар 6679
Бахајски календар 85–86
Бенгалски календар 1336
Берберски календар 2879
Будистички календар 2473
Бурмански календар 1291
Византиски календар 7437–7438
Еврејски календар 5689–5690
Ерменски календар 1378
ԹՎ ՌՅՀԸ
Етиопски календар 1921-1922
Игбоански календар 929–930
Ирански календар 1307–1308
Исламски календар 1347–1348
Јапонски календар Период Шова 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊辰年月日
(4565/4625)
— до —
己巳年月日
(4566/4626)
Коптски календар 1645–1646
Корејски календар 4262
Календар Мингуо Република Кина 18
民國18年
Селевкидски календар 2240–2241
Тајландски сончев календар 2472
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1985–1986
 - Шака самват 1851–1852
 - Кали југа 5030–5031
Француски револуционерен календар CXXXVIICXXXVIII
137–138
Холоценски календар 11929
Џуче-календар 18

1929 (MCMXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1929. година од новата ера, 929. од вториот милениум, 29. од 20 век и последна од 1920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7437 и 7438 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6679 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5689 и 5690 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2682.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1929. година се протега во 4565 и 4566, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4625 и 4626 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2472. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1347 и 1348 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Видете исто: