Ремс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Place du Parvis, Reims(1).jpg
Place du Parvis Ремс
Ремс се наоѓа во Франција
Ремс
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Ремс
Општ. заедница Reims
Градоначалник Аделин Хазан (СП)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 80–135 м
Површина1 46,9 км²
Население1 188.078 жит.  
 - Ранг 13-ти град во Франција по број на жители
 - Густина 4010 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 51454/ 51100
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Ремс (француски: Reims) е град на северо-исток во Франција,оддалечен околу 160 км од Париз во регионот Шампања-Ардени.Градот има многу богата историја,започнувајќи уште од римско време.


Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Знаменитости од градот[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Вино[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Познати луѓе од Ремс[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]