Прејди на содржината

Ремс

Координати: 49°15′46″N 4°02′05″E / 49.26278° СГШ; 4.03472° ИГД / 49.26278; 4.03472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремс
Place du Parvis Ремс
Ремс is located in Франција
Ремс
Координати: 49°15′46″N 4°02′05″E / 49.26278° СГШ; 4.03472° ИГД / 49.26278; 4.03472
ЗемјаФранција
ОкругРемс
Општ. заедницаReims
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Аделин Хазан (СП)
Население 1188.078
INSEE/Пошт. бр.51454
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ремс (француски: Reims) — град на североисток во Франција,оддалечен околу 160 км од Париз во регионот Шампања-Ардени.Градот има многу богата историја,започнувајќи уште од римско време.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Знаменитости од градот[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Вино[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Познати луѓе од Ремс[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]