2052

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2052 г.  во други календари
Грегоријански календар 2052
MMLII
Ab urbe condita 2805
Асирски календар 6802
Бахајски календар 208–209
Бенгалски календар 1459
Берберски календар 3002
Будистички календар 2596
Бурмански календар 1414
Византиски календар 7560–7561
Еврејски календар 5812–5813
Ерменски календар 1501
ԹՎ ՌՇԱ
Етиопски календар 2044-2045
Игбоански календар 1052–1053
Ирански календар 1430–1431
Исламски календар 1474–1475
Јапонски календар Хеисеи 64
(64年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛未年
(4688/4748)
— до —
壬申年
(4689/4749)
Коптски календар 1768–1769
Корејски календар 4385
Календар Мингуо Република Кина 141
民國141年
Селевкидски календар 2363–2364
Тајландски сончев календар 2595
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2108–2109
 - Шака самват 1974–1975
 - Кали југа 5153–5154
Француски револуционерен календар CCLXCCLXI
260–261
Холоценски календар 12052
Џуче-календар 141

2052 (MMLII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2052. година од новата ера, 52. од третиот милениум, 52. од 21 век и трета од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7560 и 7561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5812 и 5813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2052. година се протега во 4688 и 4689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4748 и 4749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1474 и 1475 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...