Прејди на содржината

2079

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2079 во разни календари
Грегоријански календар2079
MMLXXIX
Ab urbe condita2832
Ерменски календар1528
ԹՎ ՌՇԻԸ
Асирски календар6829
Бахајски календар235–236
Балиски календар2000–2001
Бенгалски календар1486
Берберски календар3029
Будистички календар2623
Бурмански календар1441
Византиски календар7587–7588
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4775 или 4715
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4776 или 4716
Коптски календар1795–1796
Етиопски календар2071–2072
Еврејски календар5839–5840
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2135–2136
 - Сачка ера2000–2001
 - Кали-југа5179–5180
Холоценски календар12079
Игбоански календар1079–1080
Ирански календар1457–1458
Исламски календар1502–1503
Јапонски календарРејва 61
(令和61年)
Јавански календар2014–2015
Џуче-календар168
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4412
Мингуо-календарТајван 168
民國168年
Нанакшахи611
Тајландски сончев календар2622
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
2205 или 1824 или 1052
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
2206 или 1825 или 1053
Униксно време3439756800 – 3471292799

2079 (MMLXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2079 година од новата ера, 79. од третиот милениум, 79. од XXI век и последна од 2070-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7587 и 7588 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6829 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5839 и 5840 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2832.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2079 година се протега во 4715 и 4716, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4775 и 4776 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2622. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1502 и 1503 исламска година.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...