2054

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2054 г.  во други календари
Грегоријански календар 2054
MMLIV
Ab urbe condita 2807
Асирски календар 6804
Бахајски календар 210–211
Бенгалски календар 1461
Берберски календар 3004
Будистички календар 2598
Бурмански календар 1416
Византиски календар 7562–7563
Еврејски календар 5814–5815
Ерменски календар 1503
ԹՎ ՌՇԳ
Етиопски календар 2046-2047
Игбоански календар 1054–1055
Ирански календар 1432–1433
Исламски календар 1476–1477
Јапонски календар Хеисеи 66
(66年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸酉年
(4690/4750)
— до —
甲戌年
(4691/4751)
Коптски календар 1770–1771
Корејски календар 4387
Календар Мингуо Република Кина 143
民國143年
Селевкидски календар 2365–2366
Тајландски сончев календар 2597
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2110–2111
 - Шака самват 1976–1977
 - Кали југа 5155–5156
Француски револуционерен календар CCLXIICCLXIII
262–263
Холоценски календар 12054
Џуче-календар 143

2054 (MMLIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2054. година од новата ера, 54. од третиот милениум, 54. од 21 век и петта од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7562 и 7563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5814 и 5815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2807.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2054. година се протега во 4690 и 4691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4750 и 4751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2597. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1476 и 1477 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...