2031

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2031 во разни календари
Грегоријански календар2031
MMXXXI
Ab urbe condita2784
Ерменски календар1480
ԹՎ ՌՆՁ
Асирски календар6781
Бахајски календар187–188
Балиски календар1952–1953
Бенгалски календар1438
Берберски календар2981
Будистички календар2575
Бурмански календар1393
Византиски календар7539–7540
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4727 или 4667
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4728 или 4668
Коптски календар1747–1748
Етиопски календар2023–2024
Еврејски календар5791–5792
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2087–2088
 - Сачка ера1952–1953
 - Кали-југа5131–5132
Холоценски календар12031
Игбоански календар1031–1032
Ирански календар1409–1410
Исламски календар1452–1453
Јапонски календарРејва 13
(令和13年)
Јавански календар1964–1965
Џуче-календар120
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4364
Мингуо-календарТајван 120
民國120年
Нанакшахи563
Тајландски сончев календар2574
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
2157 или 1776 или 1004
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
2158 или 1777 или 1005
Униксно време1924992000 – 1956527999

2031 (MMXXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2031 година од новата ера, 31. од третиот милениум, 31. од XXI век и втора од 2030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7539 и 7540 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6781 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5791 и 5792 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2784.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2031 година се протега во 4667 и 4668, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4727 и 4728 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2574. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1452 и 1453 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 2031 на Ризницата ?