2067

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2067 г.  во други календари
Грегоријански календар 2067
MMLXVII
Ab urbe condita 2820
Асирски календар 6817
Бахајски календар 223–224
Бенгалски календар 1474
Берберски календар 3017
Будистички календар 2611
Бурмански календар 1429
Византиски календар 7575–7576
Еврејски календар 5827–5828
Ерменски календар 1516
ԹՎ ՌՇԺԶ
Етиопски календар 2059-2060
Игбоански календар 1067–1068
Ирански календар 1445–1446
Исламски календар 1489–1490
Јапонски календар Хеисеи 79
(79年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙戌年
(4703/4763)
— до —
丁亥年
(4704/4764)
Коптски календар 1783–1784
Корејски календар 4400
Календар Мингуо Република Кина 156
民國156年
Селевкидски календар 2378–2379
Тајландски сончев календар 2610
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2123–2124
 - Шака самват 1989–1990
 - Кали југа 5168–5169
Француски револуционерен календар CCLXXVCCLXXVI
275–276
Холоценски календар 12067
Џуче-календар 156

2067 (MMLXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2067. година од новата ера, 67. од третиот милениум, 67. од 21 век и осма од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7575 и 7576 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6817 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5827 и 5828 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2820.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2067. година се протега во 4703 и 4704, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4763 и 4764 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2610. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1489 и 1490 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...