2040

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2040 г.  во други календари
Грегоријански календар 2040
MMXL
Ab urbe condita 2793
Асирски календар 6790
Бахајски календар 196–197
Бенгалски календар 1447
Берберски календар 2990
Будистички календар 2584
Бурмански календар 1402
Византиски календар 7548–7549
Еврејски календар 5800–5801
Ерменски календар 1489
ԹՎ ՌՆՁԹ
Етиопски календар 2032-2033
Игбоански календар 1040–1041
Ирански календар 1418–1419
Исламски календар 1461–1462
Јапонски календар Хеисеи 52
(52年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己未年月日
(4676/4736)
— до —
庚申年月日
(4677/4737)
Коптски календар 1756–1757
Корејски календар 4373
Календар Мингуо Република Кина 129
民國129年
Селевкидски календар 2351–2352
Тајландски сончев календар 2583
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2096–2097
 - Шака самват 1962–1963
 - Кали југа 5141–5142
Француски револуционерен календар CCXLVIIICCXLIX
248–249
Холоценски календар 12040
Џуче-календар 129

2040 (MMXL) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2040. година од новата ера, 40. од третиот милениум, 40. од 21 век и прва од 2040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7548 и 7549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5800 и 5801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2040. година се протега во 4676 и 4677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4736 и 4737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1461 и 1462 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...