2073

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2073 г.  во други календари
Грегоријански календар 2073
MMLXXIII
Ab urbe condita 2826
Асирски календар 6823
Бахајски календар 229–230
Бенгалски календар 1480
Берберски календар 3023
Будистички календар 2617
Бурмански календар 1435
Византиски календар 7581–7582
Еврејски календар 5833–5834
Ерменски календар 1522
ԹՎ ՌՇԻԲ
Етиопски календар 2065-2066
Игбоански календар 1073–1074
Ирански календар 1451–1452
Исламски календар 1495–1497
Јапонски календар Хеисеи 85
(85年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬辰年
(4709/4769)
— до —
癸巳年
(4710/4770)
Коптски календар 1789–1790
Корејски календар 4406
Календар Мингуо Република Кина 162
民國162年
Селевкидски календар 2384–2385
Тајландски сончев календар 2616
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2129–2130
 - Шака самват 1995–1996
 - Кали југа 5174–5175
Француски револуционерен календар CCLXXXICCLXXXII
281–282
Холоценски календар 12073
Џуче-календар 162

2073 (MMLXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2073. година од новата ера, 73. од третиот милениум, 73. од 21 век и четвртта од 2070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7581 и 7582 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6823 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5833 и 5834 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2826.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2073. година се протега во 4709 и 4710, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4769 и 4770 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2616. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1495 и 1497 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...