2033

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2033 г.  во други календари
Грегоријански календар 2033
MMXXXIII
Ab urbe condita 2786
Асирски календар 6783
Бахајски календар 189–190
Бенгалски календар 1440
Берберски календар 2983
Будистички календар 2577
Бурмански календар 1395
Византиски календар 7541–7542
Еврејски календар 5793–5794
Ерменски календар 1482
ԹՎ ՌՆՁԲ
Етиопски календар 2025-2026
Игбоански календар 1033–1034
Ирански календар 1411–1412
Исламски календар 1454–1455
Јапонски календар Хеисеи 45
(45年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬子年月日
(4669/4729)
— до —
癸丑年月日
(4670/4730)
Коптски календар 1749–1750
Корејски календар 4366
Календар Мингуо Република Кина 122
民國122年
Селевкидски календар 2344–2345
Тајландски сончев календар 2576
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2089–2090
 - Шака самват 1955–1956
 - Кали југа 5134–5135
Француски револуционерен календар CCXLICCXLII
241–242
Холоценски календар 12033
Џуче-календар 122

2033 (MMXXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2033. година од новата ера, 33. од третиот милениум, 33. од 21 век и четвртта од 2030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7541 и 7542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5793 и 5794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2033. година се протега во 4669 и 4670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4729 и 4730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1454 и 1455 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...