2066

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2066 г.  во други календари
Грегоријански календар 2066
MMLXVI
Ab urbe condita 2819
Асирски календар 6816
Бахајски календар 222–223
Бенгалски календар 1473
Берберски календар 3016
Будистички календар 2610
Бурмански календар 1428
Византиски календар 7574–7575
Еврејски календар 5826–5827
Ерменски календар 1515
ԹՎ ՌՇԺԵ
Етиопски календар 2058-2059
Игбоански календар 1066–1067
Ирански календар 1444–1445
Исламски календар 1488–1489
Јапонски календар Хеисеи 78
(78年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙酉年
(4702/4762)
— до —
丙戌年
(4703/4763)
Коптски календар 1782–1783
Корејски календар 4399
Календар Мингуо Република Кина 155
民國155年
Селевкидски календар 2377–2378
Тајландски сончев календар 2609
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2122–2123
 - Шака самват 1988–1989
 - Кали југа 5167–5168
Француски револуционерен календар CCLXXIVCCLXXV
274–275
Холоценски календар 12066
Џуче-календар 155

2066 (MMLXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2066. година од новата ера, 66. од третиот милениум, 66. од 21 век и седма од 2060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7574 и 7575 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6816 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5826 и 5827 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2819.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2066. година се протега во 4702 и 4703, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4762 и 4763 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2609. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1488 и 1489 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...