2092

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2092 г.  во други календари
Грегоријански календар 2092
MMXCII
Ab urbe condita 2845
Асирски календар 6842
Бахајски календар 248–249
Бенгалски календар 1499
Берберски календар 3042
Будистички календар 2636
Бурмански календар 1454
Византиски календар 7600–7601
Еврејски календар 5852–5853
Ерменски календар 1541
ԹՎ ՌՇԽԱ
Етиопски календар 2084-2085
Игбоански календар 1092–1093
Ирански календар 1470–1471
Исламски календар 1515–1516
Јапонски календар Хеисеи 104
(104年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛亥年
(4728/4788)
— до —
壬子年
(4729/4789)
Коптски календар 1808–1809
Корејски календар 4425
Календар Мингуо Република Кина 181
民國181年
Селевкидски календар 2403–2404
Тајландски сончев календар 2635
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2148–2149
 - Шака самват 2014–2015
 - Кали југа 5193–5194
Француски револуционерен календар CCCCCCI
300–301
Холоценски календар 12092
Џуче-календар 181

2092 (MMXCII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2092. година од новата ера, 92. од третиот милениум, 92. од 21 век и трета од 2090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7600 и 7601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5852 и 5853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2845.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2092. година се протега во 4728 и 4729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4788 и 4789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2635. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1515 и 1516 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...