2026

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2026 г.  во други календари
Грегоријански календар 2026
MMXXVI
Ab urbe condita 2779
Асирски календар 6776
Бахајски календар 182–183
Бенгалски календар 1433
Берберски календар 2976
Будистички календар 2570
Бурмански календар 1388
Византиски календар 7534–7535
Еврејски календар 5786–5787
Ерменски календар 1475
ԹՎ ՌՆՀԵ
Етиопски календар 2018-2019
Игбоански календар 1026–1027
Ирански календар 1404–1405
Исламски календар 1447–1448
Јапонски календар Хеисеи 38
(38年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙巳年月日
(4662/4722)
— до —
丙午年月日
(4663/4723)
Коптски календар 1742–1743
Корејски календар 4359
Календар Мингуо Република Кина 115
民國115年
Селевкидски календар 2337–2338
Тајландски сончев календар 2569
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2082–2083
 - Шака самват 1948–1949
 - Кали југа 5127–5128
Француски револуционерен календар CCXXXIVCCXXXV
234–235
Холоценски календар 12026
Џуче-календар 115

2026 (MMXXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2026. година од новата ера, 26. од третиот милениум, 26. од 21 век и седма од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7534 и 7535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5786 и 5787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2026. година се протега во 4662 и 4663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4722 и 4723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1447 и 1448 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...