2056

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2056 г.  во други календари
Грегоријански календар 2056
MMLVI
Ab urbe condita 2809
Асирски календар 6806
Бахајски календар 212–213
Бенгалски календар 1463
Берберски календар 3006
Будистички календар 2600
Бурмански календар 1418
Византиски календар 7564–7565
Еврејски календар 5816–5817
Ерменски календар 1505
ԹՎ ՌՇԵ
Етиопски календар 2048-2049
Игбоански календар 1056–1057
Ирански календар 1434–1435
Исламски календар 1478–1479
Јапонски календар Хеисеи 68
(68年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙亥年
(4692/4752)
— до —
丙子年
(4693/4753)
Коптски календар 1772–1773
Корејски календар 4389
Календар Мингуо Република Кина 145
民國145年
Селевкидски календар 2367–2368
Тајландски сончев календар 2599
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2112–2113
 - Шака самват 1978–1979
 - Кали југа 5157–5158
Француски револуционерен календар CCLXIVCCLXV
264–265
Холоценски календар 12056
Џуче-календар 145

2056 (MMLVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2056. година од новата ера, 56. од третиот милениум, 56. од 21 век и седма од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7564 и 7565 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6806 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5816 и 5817 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2809.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2056. година се протега во 4692 и 4693, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4752 и 4753 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2599. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1478 и 1479 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...