2077

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2077 во разни календари
Грегоријански календар2077
MMLXXVII
Ab urbe condita2830
Ерменски календар1526
ԹՎ ՌՇԻԶ
Асирски календар6827
Бахајски календар233–234
Балиски календар1998–1999
Бенгалски календар1484
Берберски календар3027
Будистички календар2621
Бурмански календар1439
Византиски календар7585–7586
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4773 или 4713
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4774 или 4714
Коптски календар1793–1794
Етиопски календар2069–2070
Еврејски календар5837–5838
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2133–2134
 - Сачка ера1998–1999
 - Кали-југа5177–5178
Холоценски календар12077
Игбоански календар1077–1078
Ирански календар1455–1456
Исламски календар1500–1501
Јапонски календарРејва 59
(令和59年)
Јавански календар2011–2013
Џуче-календар166
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4410
Мингуо-календарТајван 166
民國166年
Нанакшахи609
Тајландски сончев календар2620
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2203 или 1822 или 1050
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
2204 или 1823 или 1051
Униксно време3376684800 – 3408220799

2077 (MMLXXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2077 година од новата ера, 77. од третиот милениум, 77. од XXI век и осма од 2070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7585 и 7586 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6827 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5837 и 5838 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2830.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2077 година се протега во 4713 и 4714, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4773 и 4774 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2620. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1500 и 1501 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...