2086

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2086 г.  во други календари
Грегоријански календар 2086
MMLXXXVI
Ab urbe condita 2839
Асирски календар 6836
Бахајски календар 242–243
Бенгалски календар 1493
Берберски календар 3036
Будистички календар 2630
Бурмански календар 1448
Византиски календар 7594–7595
Еврејски календар 5846–5847
Ерменски календар 1535
ԹՎ ՌՇԼԵ
Етиопски календар 2078-2079
Игбоански календар 1086–1087
Ирански календар 1464–1465
Исламски календар 1509–1510
Јапонски календар Хеисеи 98
(98年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙巳年
(4722/4782)
— до —
丙午年
(4723/4783)
Коптски календар 1802–1803
Корејски календар 4419
Календар Мингуо Република Кина 175
民國175年
Селевкидски календар 2397–2398
Тајландски сончев календар 2629
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2142–2143
 - Шака самват 2008–2009
 - Кали југа 5187–5188
Француски револуционерен календар CCXCIVCCXCV
294–295
Холоценски календар 12086
Џуче-календар 175

2086 (MMLXXXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2086. година од новата ера, 86. од третиот милениум, 86. од 21 век и седма од 2080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7594 и 7595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5846 и 5847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2839.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2086. година се протега во 4722 и 4723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4782 и 4783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2629. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1509 и 1510 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...