2057

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2057 г.  во други календари
Грегоријански календар 2057
MMLVII
Ab urbe condita 2810
Асирски календар 6807
Бахајски календар 213–214
Бенгалски календар 1464
Берберски календар 3007
Будистички календар 2601
Бурмански календар 1419
Византиски календар 7565–7566
Еврејски календар 5817–5818
Ерменски календар 1506
ԹՎ ՌՇԶ
Етиопски календар 2049-2050
Игбоански календар 1057–1058
Ирански календар 1435–1436
Исламски календар 1479–1480
Јапонски календар Хеисеи 69
(69年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙子年
(4693/4753)
— до —
丁丑年
(4694/4754)
Коптски календар 1773–1774
Корејски календар 4390
Календар Мингуо Република Кина 146
民國146年
Селевкидски календар 2368–2369
Тајландски сончев календар 2600
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2113–2114
 - Шака самват 1979–1980
 - Кали југа 5158–5159
Француски револуционерен календар CCLXVCCLXVI
265–266
Холоценски календар 12057
Џуче-календар 146

2057 (MMLVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2057. година од новата ера, 57. од третиот милениум, 57. од 21 век и осма од 2050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7565 и 7566 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6807 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5817 и 5818 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2810.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2057. година се протега во 4693 и 4694, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4753 и 4754 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2600. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1479 и 1480 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...