2071

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2071 г.  во други календари
Грегоријански календар 2071
MMLXXI
Ab urbe condita 2824
Асирски календар 6821
Бахајски календар 227–228
Бенгалски календар 1478
Берберски календар 3021
Будистички календар 2615
Бурмански календар 1433
Византиски календар 7579–7580
Еврејски календар 5831–5832
Ерменски календар 1520
ԹՎ ՌՇԻ
Етиопски календар 2063-2064
Игбоански календар 1071–1072
Ирански календар 1449–1450
Исламски календар 1493–1494
Јапонски календар Хеисеи 83
(83年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚寅年
(4707/4767)
— до —
辛卯年
(4708/4768)
Коптски календар 1787–1788
Корејски календар 4404
Календар Мингуо Република Кина 160
民國160年
Селевкидски календар 2382–2383
Тајландски сончев календар 2614
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2127–2128
 - Шака самват 1993–1994
 - Кали југа 5172–5173
Француски револуционерен календар CCLXXIXCCLXXX
279–280
Холоценски календар 12071
Џуче-календар 160

2071 (MMLXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2071. година од новата ера, 71. од третиот милениум, 71. од 21 век и втора од 2070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7579 и 7580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5831 и 5832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2824.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2071. година се протега во 4707 и 4708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4767 и 4768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2614. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1493 и 1494 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...