Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешка Република
Česká republika  (чешки)
Знаме Грб
ГеслоPravda vítězí
Вистината преовладува
Химна

Местоположбата на  Чешка  (темнозелена) – на Европскиот континент  (зелена и темносива) – во Европската Унија  (зелена)  —  [Легенда]
Местоположбата на  Чешка  (темнозелена)

– на Европскиот континент  (зелена и темносива)
– во Европската Унија  (зелена)  —  [Легенда]

Главен град
(и најголем)
Прага
50°05′N 14°28′E / 50.083° СГШ; 14.467° ИГД / 50.083; 14.467
Службен јазик Чешки
Демоним Чех
Уредување Парламентарна република
 •  Претседател Милош Земан
 •  Премиер Петр Фиала
Независност (~ 870) 
 •  од Австроунгарија 28 октомври 1918 
 •  Чехословачка 1 јануари 1993 
пристапила во ЕУ 1 мај 2004
Површина
 •  Вкупна 78,866 км2 (117та)
 •  Вода (%) 2
Население
 •  проценка за 2015 г. 10,553,443[1] (81ва)
 •  Попис 2011 10,436,560[2] 
 •  Густина 134 жит/км2 (87ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $250,057 милијарди[3] (39та)
 •  По жител $24,229[3] (35та)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $174,999 милијарди[3] (39та)
 •  По жител $16,956[3] (36та)
Џиниев коеф. (2012)24.9[4]
низок
ИЧР (2013) 0.861[5]
многу висок · 28ма
Валута Чешка круна (CZK)
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 •  (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Се вози на десно
НДД .cz ²
Повик. бр. +420 3
1. 30 јуни 2008 (Видете Population changes - 1st half of 2008).
2. Доменот .eu се користи исто така, бидејќи е заеднички за сите земји-членки на Европската Унија.
3. Ист код со Словачка (+42) до 1997.

Чешка Република (ЧР; чешки: Česká republika, ČR) или скратено Чешка (чешки: Česko) или многу ретко Чехија[6] — земја без излез на море, која се наоѓа во Средна Европа. Републиката граничи со Полска на север, Германија на северозапад и запад, Австрија на југ и Словачка на исток. Прага (чешки: Praha), е голема туристичка атракција, главен град на Чешка и нејзин најнаселен град. Чешка се состои од три историски области: Чешка (Čechy, наречена и „Бохемија“), Моравија (Morava) и Шлеска (Slezsko), ова тројство е присутно и на државниот грб. Членка е на НАТО, а од 1 мај 2004 и на Европската Унија.

Откако Чехословачка се распадна во 1992 година, Министерството за надворешни работи на Чешка го предложи англиското име Чехија во 1993 година, додека Чешката влада го одобри ваквиот предлог дури во 2016 година.[7]

Етимологија на име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Праисторија[уреди | уреди извор]

Територијата на денешна Чешка била населувана уште од најстари времиња. Според археолошките истражувања, на овие простори постоел живот уште пред 28.000 години п.н.е. Во 3 век п.н.е. Чешка била населена до келти, а од 1 век германските племиња.

Населување на словените[уреди | уреди извор]

Во текот на 5 век и 6 век, на територијата на денешна Чешка се населиле словенските племиња. Во предсловенското населување, на оваа територија постоело кнежевството Нитра, кое заедно со Моравија ја сочинувале т.н. Велика Моравија. Таа држава во текот на 9 век го достигнал својот Златен век, во времето на Ростислав I. Во почетокот на 10 век за првпат била создадена чешката држава. Во 12 век Чешка станала кралство во составот на Светото Римско Царство.

Среден век[уреди | уреди извор]

Важни периоди од историјата на Чешка се националното ослободително движење и антикатоличкото движење во првата половина на 15 век. Во 1526 година, Чешка била вклучена во составот на Хабсбуршката империја, како автономна област. Чешка во 1867 година била вклучена во составот на Австроунгарија, а по распаѓањето на Австроунгарија во 1918 година се соединила со Словачка образувајќи ја Чехословачка.

Чехословачка[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 1939 година, Нацистичка Германија ја окупирала Чешка создавајќи ги Чешка и Моравија. На 9 мај 1945 година, Црвената армија ја окупирала Чешка, и по војната повторно била создадена Чехословачка.

Во периодот од 1918 до 1939[уреди | уреди извор]

Чехословачка била создадена во октомври 1918 година, односно по завршувањето на Првата светска војна, на територија на која дотогаш се простирала Австроунгарија. Во денешно време, се наоѓаат Чешката република и Словачката република, како и Закарпатската област во денешна Украина. Чехословачка била една од најмногу развиените земји во Европа поради фактот што во времето на Австроунгарија на нејзината теритирија се наоѓал најразвиениот индустриски области, а со тоа имала и добра економија. Од нејзиното создавање сè до Втората светска војна, Чехословачка била демократска земја. Како еден од најголемите проблеми во земјата бил етничкиот проблем. Тоа се должело на фактот бидејќи втора и трета по големина етническа група била германците и словаците кои не биле задоволни од политичкото господство на чесите. Освен тоа, повеќе од етничките германци и унгарци во Чехословачка никогаш не ја признавале оваа нова држава.

Во периодот од 1939 до 1945[уреди | уреди извор]

Прага ослободена од Црвената армија во мај 1945

Во периодот на Втората светска војна, Чехословачка паднала во рацете на нацистичка Германија. По Минхенската конференција во 1938, хитлеровите војски ги окупирале граничните германски етнички подрачја во областите Чешка и Моравија, Унгарија добила територии кои биле населени со унгарци во Јужна Словачка, а останатите територии на Словачка и областа Рутенија (Закарпатска област) добиле статус на автономија. Чехословачка престанала да постои во март 1939, кога Хитлер го окупирал и остатокот од Чешка и Словачка била принудена да прогласи независност.

Во текот на војната, Чешка и Моравија биле раководени од страна на Германија, а новата словачка држава станала сојузник на нацистичка Германија. Словачките војски се бореле против руските сè до 1944 година кога се обрнале против власта. Ова востание било задушено по неколку месеци од страна на Германија.

Во периодот од 1945 до 1990[уреди | уреди извор]

По завршувањето на Втората светска војна, Чехословачка била повторно формирана, сите германци биле прогонети од државата, а Закарпатска област била окупирана и подоцна пресоединета кон СССР. Три години подоцна Чехословачката комунистичка партија (ЧКП) ја зазела власта (1948-1989) по парламентарните избори, и државата паднала под влијание на СССР. Во религиозен поглед, атеизмот бил официјален во државата. Во 1969 Чехословачка била преобразувана во федерација која се состоела од Чешката социјалистичка република и Словачка социјалистичка република.

Во периодот од 1990 до 1992[уреди | уреди извор]

Во 1989 година во Чехословачка повторно бил воспоставена демократијата. Со паѓањето на комунизмот, во државата повторно се појавил предлог за промена на името на државата во Чехословачка република. Во април 1990 година овој предлог бил отфрлен од страна на словачките политичари, бидејќи според нив тоа име недоволно ја изразувала застапеноста на словаците во федерацијата. Подоцна се стигнало до компромис државата да се вика Чешка и Словачка федеративна република. Но во 1992 година, парламентот на федерацијата решил таа да биде разделена на два дела од 1 јануари 1993 година на Чешка и Словачка, каква е и до ден денес.

Чешка Република[уреди | уреди извор]

По падот на комунизмот од 1989 година, во 1993 година Чехословачка се распаднала на Чешка и Словачка и од тоа време, Чешка е суверена држава. Во 1999 година била примена во НАТО, а од 1 мај 2004 година во ЕУ.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Топографска карта

Чешка е земја која се наоѓа во Средна Европа. Таа нема излез на море. Земјата граничи со Полска на север, Германија на северозапад и запад, Австрија на Југ, и Словачка на исток. Климата во Чешка е умерено континентална, со топли лета и студени зими. На повисоките места во Чешка, на планините, климата е планинска. Поголемиот дел од дождовните врнежи паѓаат во летниот период. Така, најдождовен е месецот јули, а најсувиот е февруари. Највисока температура која некогаш била измерена во Чешка е +40,2 °C, а најниската е -42,2 °C.

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на краевите во Чешка.

Административната поделба на Чешка е остварена преку три нивоа на поделба и тоа:

 1. краеви
 2. окрузи
 3. општини

Стопанство[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Економија на Чешка.

Во 2019 година, БДП по глава на жител на Чешка изнесувал 23 214 долари, со што таа била рангирана на 22. место во однос на Европа и 41. во светот.[8] Во 2018 година кефициентот Џини во Чешка изнесувал: 25,6%.[9] Во 2008 година, Чешка го вовела системот на рамен данок, но во 2014 година, тој бил напуштен и заменет со прогресивно оданочување.

Население, јазик[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Чешка, заедно со Естонија, е една од најмалку религиозните популации во цела Европа. Според пописот од 2001 година, 59% од земјата се агностици, атеисти или нерелигиозни, 26,8% се Римокатолици и 2.5% се протестанти.[10]

Верници во Чешка
Атеисти
  
67,8 %
Католици
  
20 %
Муслимани
  
0,1 %
Будисти
  
0,5 %
Хиндуисти
  
0,3 %
Други
  
2,6 %

Според најновите податоци на Евробарометар од 2005,[11] 19% од Чешките граѓаните одговориле дека "тие веруваат дека постои Бог" (втора најниска стапка меѓу земјите на Европската Унија по Естонија со 16%),[12].

Култура во Чешка[уреди | уреди извор]

Музика во Чешка[уреди | уреди извор]

Спорт во Чешка[уреди | уреди извор]

Чешка како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Чешка се јавува како инспирација или тема во разни гранки на уметноста и во популарната култура, како на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Population change – 1st – 2nd quarter of 2015“. Czech Statistical Office. 21 March 2016. Посетено на 21 March 2016.
 2. Census of Population and Housing 2011: Basic final results Архивирано 16 јануари 2013 г.. Czech Statistical Office. Посетено на 19 December 2012.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Czech Republic“. International Monetary Fund. Посетено на 2008-10-09.
 4. „Gini coefficient of equivalised disposable income (source: SILC)“. Eurostat Data Explorer. Посетено на 13 August 2013.
 5. „Human Development Report 2014“ (PDF). United Nations. 2014. Посетено на 8 август 2015.
 6. Правопис на македонскиот јазик, стр. 170, Просветно Дело, Скопје, 2007
 7. „Vláda schválila doplnení jednoslovného názvu Cesko v cizích jazycích do databází OSN“. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (чешки). 5 May 2016. Архивирано од изворникот 28 August 2018. Посетено на 28 August 2018.
 8. http://statisticstimes.com/economy/european-countries-by-gdp-per-capita.php statisticstimes.com (пристапено на 12.06.2020)
 9. knoema.com (пристапено на 13.7.2020)
 10. „Obyvatelstvo hlásící se k jednotlivým církvím a náboženským společnostem“ (чешки). Czech Statistical Office. Посетено на 2006-12-19.
 11. „Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - page 11“ (PDF). Посетено на 2007-05-05.
 12. „Social values, Science and Technology“ (PDF). Eurobarometer. 2005. Посетено на 2006-12-19.
 13. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]