Американски долар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долар)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американски долар
USDnotes.jpg USCOINS.jpg
$1 до $100 банкнотиДоларски монети
ISO 4217
Код USD
Составници
Подединица
 1/10 Дајм
 1/100 Цент
 1/1000 Мил
Симбол $ или US $
Цент ¢ или c
Мил
Прекар Бак, зелени. Истотака, Вашингтони, Џеферсони, Линколни, и сл. или пезо во Порторико.
Банкноти
 Чести $1, $5, $10, $20
 Ретки $2, $50, $100
Монети
 Чести , , 10¢, 25¢
 Ретки 50¢, $1
Демографија
Офиц. корисници  САД
Неофиц. корисник/ци
Издавач
Централна банка Федерална банка за резерви
 Мреж. место www.federalreserve.gov
Печатар Биро за гравура и печатење
 Мреж. место www.moneyfactory.gov
Ковачница Ковална на САД
 Мреж. место www.usmint.gov
Вредност
Инфлација 2,7% (Само во САД)
 Извор The World Factbook, 2007 est.
Врзувач

Американски долар е официјалната валута на САД. Американскиот долар, исто така, е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Издавањето на валутата е под контрола на Федералниот резервен систем на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($), додека кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар се обележува како US$ од страна на Меѓународниот Монетарен Фонд. Исто така, банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук.

Американски долар

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Тековен девизен курс на USD
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY